Skórzane plecaki - jak o nie dbać?
2019-07-22
Skórzane akcesoria to eleganckie i praktyczne dodatki, które szykownie dopełniają wielu stylizacji i jednocześnie ułatwiają codzienne życie. Dużym uznaniem użytkowników w niemal każdym wieku cieszą się wygodne plecaki ze skóry. Można schować w nich wiele podręcznych przedmiotów, zabrać je ze sobą w każde miejsce i cieszyć się przy tym swobodą rąk. Jak dbać o skórzany plecak, by służył przez wiele sezonów, nie tracąc swoich estetycznych walorów?
Czyszczenie plecaka - zacznij od wnętrza
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne swojego skórzanego plecaka zacznij od jego wnętrza. Pozbądź się zbędnych rzeczy, wyrzuć stare bilety, paragony i wydruki z bankomatu. Nie zapomnij o okruchach. Wytrzep plecak ręcznie lub skorzystaj z odkurzacza.
Sprawdź stan podszewki w plecaku. Obejrzyj, czy nie ma ona przetarć i pęknięć na szwach. Uszkodzona nie odseparuje zawartości plecaka od materiału wierzchniego. Twarde przedmioty o ostrych krawędziach szybko zniszczą delikatną i podatną na uszkodzenia skórę.
Sprawdź, czy działają zapięcia wewnętrznych kieszeni. W miarę możliwości wymień zepsute suwaki na nowe. Praktyczny plecak skórzany to taki, w którym można zorganizować segregację przechowywanych w nim przedmiotów, z bezpiecznym miejscem na drobne akcesoria.
Jeśli zauważysz na podszewce zabrudzenie – usuń je jak najszybciej. Z biegiem czasu plamy staną się trudne do wyczyszczenia i mogą stać się źródłem nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu skórzanego plecaka.
Wyczyść plamy na plecaku ze skóry
Codziennie użytkowany skórzany plecak narażony jest na zabrudzenie. Plamy wyglądają nieestetycznie. Nawet najmniejsza ujmuje plecakowi szyku i elegancji.
Skuteczną metodą czyszczenia większości plam ze skórzanego plecaka jest potraktowanie ich alkoholem. Wystarczy zwilżyć nim miękką ściereczkę lub wacik i delikatnie pocierać zabrudzone miejsce aż do zniknięcia plamy.
Co zrobić, gdy skórzany plecak przemoknie?
Skórzany plecak nie lubi długiego kontaktu z wodą. Czasem jednak trudno jest uniknąć jego przemoczenia. W takim przypadku należy jak najszybciej zadbać o odpowiednie suszenie plecaka. Najlepiej nadje się do tego suche, przewiewne i cieple miejsce. Pamiętaj jednak, by nie był to rozgrzany kaloryfer lub słońce. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że susząca się skóra nieprzyjemnie stwardnieje, może nawet popękać.
Chcąc zachować kształt skórzanego plecaka, warto wypchać jego wnętrze gazetami lub papierowym ręcznikiem. Papierowe kulki dodatkowo pochłoną nieco wilgoci. Warto więc pamiętać o wymianie ich na suche co pewien czas w trakcie suszenia.
Impregnacja i konserwacja skórzanych plecaków
Skórzany plecak dobrze jest przed pierwszym użyciem pokryć preparatem impregnującym. Prosty i szybki zabieg stworzy powłokę ochronną, która odseparuje delikatną skórę od wilgoci i trudnych do usunięcia zabrudzeń.
W miarę użytkowania plecaka i jego kontaktu z wilgocią, zawartość preparatu impregnacyjnego w powierzchni skóry będzie maleć. Pamiętaj więc o systematycznym powtarzaniu zabiegu.
Nie zapomnij też o natłuszczaniu skóry, z jakiej wykonany jest plecak. Nałóż preparat najpierw w niewidocznym miejscu i sprawdź jak reaguje ze skórą, następnie przejdź do pielęgnacji całego plecaka. Natłuszczenie i konserwacja znacznie przedłużą trwałość skóry.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2019