Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skóra naturalna a ekologiczna – którą wybrać?

2015-07-01

 

Czym jest skóra naturalna?

 

Skóra naturalna, jak wskazuje jej nazwa, pochodzi ze zwierząt, głównie krów. Niektóre fabryki czy ubojnie produkują skóry przy okazji wytwarzania wyrobów mięsnych, inne hodują bydło głównie na skóry. Wartość skóry u krów oceniana jest na około 10% całego ciała zwierzęcia, jest to więc bardzo cenna część. Specjalne procesy mające na celu oczyszczenie i zakonserwowanie skóry nadają jej wygląd, jaki znamy ze sklepowych półek. Pozyskanie skóry naturalnej wiąże się oczywiście ze śmiercią zwierząt, nie w każdym miejscu świata  w humanitarnych warunkach. Jest to jedna z dwóch podstawowych kwestii, które wpływają na popularność skór ekologicznych. Drugą jest cena.

  

Co kryje się pod określeniem ?skóra ekologiczna?

 

Oczywistym jest fakt, że nie istnieją eko-zwierzęta, z których pozyskiwane są eko-skóry. Ekologiczna wersja skóry to nic innego jak materiał, który ma za zadanie imitować prawdziwą wersję. Jest to poliester pokryty polichlorkiem winylu. To połączenie daje efekt naturalnej zwierzęcej skóry. Produkcja przy użyciu materiałów ropopochodnych zaburza ekologiczny aspekt stosowania tego materiału. Plusem takiego rozwiązania niewątpliwie jest brak konieczności zabijania zwierząt, jak również koszt wyprodukowania materiału.

 

Wady i zalety dwóch rodzajów skór

 

Niewątpliwą zaletą skóry naturalnej jest to, że taki materiał oddycha ? przepuszcza powietrze. Ta cecha nie została do tej pory skutecznie skopiowana, toteż stanowi ogromną i najważniejszą przewagę nad skórą ekologiczną. Buty, czy ubrania, które nie oddychają powodują otarcia, odparzenia, rozwój bakterii i grzybów, nieprzepuszczanie wilgoci poprzez brak naturalnej cyrkulacji powietrza, doprowadzając tym samym do różnych chorób dermatologicznych, jak również szybszego zużycia produktu. Zapach, który wydobywa się z butów z eko-skóry jest całkiem nieprzyjemny, w przeciwieństwie do obuwia ze skóry naturalnej, który pachnie zdecydowanie lepiej. Często zdarza się tak, że kupujemy piękne i niedrogie buty, jednak ich zapach jest na tyle silny i męczący, a ponadto potęgowany przez brak przepuszczalności powietrza, że po kilku dniach odkładamy buty do pudełka, a po jakimś czasie zupełnie się ich pozbywamy właśnie ze względu na drażniący zapach. Zaletą skóry ekologicznej jest jej cena. Do złudzenia przypomina skórę naturalną, a jednak jest przynajmniej o połowę tańsza. Można więc za cenę jednego produktu ze skóry zwierzęcej zakupić kilka sztuk tego samego towaru ze skóry eko. Kolejną zaletą skóry naturalnej jest jej wytrzymałość. Tu spokojnie można użyć stwierdzenia, że wyższa cena oznacza lepszą jakość. Produkty ze skóry naturalnej są wytrzymalsze, bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i nie ulegają pęknięciom i przetarciom tak często, jak ma to miejsce w przypadku eko- wersji tego produktu. Skóra ekologiczna jest cieńsza od naturalnej wersji, przez co mniej wytrzymała. Jednakże skóry naturalne wymagają częstego konserwowania, aby zachować efekt z dnia zakupu, w  przeciwnym razie szybko niszczeją i przestają ładnie wyglądać. Tu przewagę mają np. modne torebki ze skóry ekologicznej, które takich zabiegów nie wymagają.

 

Jak odróżnić wyroby skórzane naturalne od ekologicznych?

 

Wygląd wyrobów ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej jest obecnie bardzo zbliżony i ciężko na pierwszy rzut oka stwierdzić z którym mamy do czynienia. Przede wszystkim powinny nam pomóc oznaczenia ? tłoczone na skórze, bądź przyklejane na specjalnej naklejce informacje pomogą nam stwierdzić z czego zostały wykonane nasze obuwie, torba, czy obicie kanapy. Można również skorzystać ze zmysłu powonienia, jeżeli oznaczeń nie ma, lub porównać dwa podobne produkty o dużej rozbieżności cenowej ? ten o wiele droższy będzie zapewne wykonany ze skóry naturalnej.

 

Którą zatem wybrać?

 

Znając wady i zalety poszczególnych rodzajów skór wybór wydaje się być podyktowany naszym podejściem do przedstawionych faktów. W przypadku, gdy zależy nam na losie zwierząt i nie jest nam obojętne to, czy stracą życie dla obicia naszego krzesła, czy też nowej torby do kolekcji, warto pomyśleć o wyborze skóry ekologicznej. Jeżeli jesteśmy nastawieni pro-eko i chcemy iść za ogólnie panującą modą, bez względu na jej słuszność, wybór już przestaje być taki prosty. Po pierwsze skóra naturalna jest bio-degradowalna, w przeciwieństwie do skóry ekologicznej, będącej swego rodzaju plastikowym odpowiednikiem oryginału. Z nazwy ekologiczna, nie do końca jednak taka eko. Jeżeli zależy nam na dobrej cyrkulacji powietrza, wytrzymałości i trwałości ? wybierzmy skórę naturalną, jednocześnie licząc się z tym, że wymaga ona ciągłej konserwacji, by zachować dobry wygląd. Jednakże odpowiednio zabezpieczona posłuży nam długie lata. Jeśli myślimy o cenie i to jest dla nas najważniejszą cechą ? wybierzmy produkt ze skóry ekologicznej, o który nie musimy specjalnie dbać, jednak prawdopodobnie w niedługim czasie będziemy musieli zakupić nowy, gdyż ma on ograniczoną wytrzymałość.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2015
pixel