Pielęgnacja i konserwacja wyrobów skórzanych
2016-02-29
Podstawowe informacje
Wszystkie zwierzęta posiadają trójwarstwową skórę (naskórek, skóra właściwa i warstwa podskórna). Na potrzeby przemysłu skórzanego wykorzystuje się drugą z warstw, która składa się z tkanki łącznej ze względu na jej przestrzenne sploty włókien fibrylowych i pęczków. Posiada ona dwie powierzchnie: lico i mizdra, które są łącznikami z pozostałymi warstwami.
Ssaki, gady i ptaki to główne rodziny kręgowców, których skóra wyprawiana jest na potrzeby przemysłu skórzanego. Jednymi z najważniejszych rodzajów skór wykorzystywanych do produkcji akcesoriów skórzanych to skóry należące do bydła domowego, takiego jak cielęta, byki i krowy. Popularne są również te należące do młodych osobników, drapieżników, gryzoni i torbaczy. Ze względu na swoje właściwości, są doskonałym materiałem służącym do produkcji obuwia (cholewek, podszewek) odzieży (kurtek, rękawiczek) oraz dodatków takich jak torebki damskie, parasole, portfele, teczki i paski.
Właściwości materiału
Skóra wykorzystywana do produkcji akcesoriów skórzanych składa się z 65% z wody, 33% z białek i tłuszczów. Na jej jakość wpływają przede wszystkim zmiany temperatury i wilgotność miejsca, w którym są przechowywane. Zwiększając wilgotność powietrza, skóra staje się elastyczna, rozciągliwa, natomiast przy jej zmniejszaniu, materiał się kurczy. Należy być bardzo ostrożnym ponieważ wilgoć połączona z wysoką temperaturą powodują proces pleśnienia skóry, natomiast nadmiar promieni słonecznych oddziałujących na materiał przyspiesza przebieg starzenia się i utlenienia.
Odpowiednie miejsce przechowywania
Tak, jak w przypadku niektórych delikatnych tkanin, skóra wymaga właściwego miejsca do jej przechowywania. Podręcznikowym przykładem jednego z nich jest drewniany regał stojący w zaciemnionym miejscu, o temperaturze od 5- 15 stopni Celsjusza i wilgotności względnej powietrza nie przekraczającej 70%. Skóry z rodzaju futerkowych również należy przechowywać w chłodnych miejscach aby zapobiec atakowi pasożytów. Warto również zwrócić uwagę na ilość kurzu znajdującego się w miejscu przechowywania. Aby zapobiec wnikaniu zanieczyszczeń w materiał warto przechowywać ubrania w pokrowcach, które nie utrudniają wentylacji, ponieważ ma to negatywny wpływ na wygląd i kondycję skóry.
Sposoby na konserwację
Istnieje wiele odmian skór, jednak każdą z nich należy chronić i poddawać procesom konserwacji. Przed zastosowaniem środków ochronnych warto dowiedzieć się więcej o rodzaju skóry, który się posiada. Inaczej pielęgnuje się jasną, inaczej ciemną skórę. Istotnym elementem podczas procesów kosmetycznych galanterii jest jej odpowiednia konserwacja. Przy sporadycznym użytkowaniu przedmiotów skórzanych dobrze sprawdzają się tłuszcze, oleje do skór, oil protectory i aerozole. Jeżeli materiał jest często eksploatowany warto chronić go za pomocą impregnacji tłuszczowej. Zwiększa ona elastyczność i miękkość materiału, jak i wspomaga jej naturalną wodoodporność.
Plamy na skórze
Ten typ plam może sprawić niemałe wyzwanie podczas ich usuwania. Skóra jest tym typem materiału, którego nienależny prać. Stawiając na domowe sposoby ich usuwania należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić materiał. Benzyna lub płyn do mycia naczyń to jedne z polecanych sposobów domowego usuwania plam. Najodpowiedniejszym miejscem do usuwania zanieczyszczeń ze skórzanych powierzchni są odpowiednio dostosowane pralnie chemiczne specjalizujące się w tej dziedzinie.
Torebki
Jeden z ulubionych kobiecych akcesoriów, towarzyszy im każdego dnia. Podstawową radą dotyczącą skutecznej pielęgnacji i konserwacji skórzanych torebek jest regularne odkurzanie materiału. Zasadą numer dwa jest przecieranie torebki połówką cebuli, lub ścierką, która jest namoczona w terpentynie. Wcieranie bezbarwnej pasty do obuwia to następny krok, który ma sprawić, że torebka utrzyma swój połysk. Skóra należy do tego typu materiału, który wymaga stałej pielęgnacji, ponieważ w przeciwnym wypadku zacznie się marszczyć i tracić połysk.
Lakierowane modele skórzanych torebek
Lakierowane modele skórzanych torebek są niesamowicie wrażliwe na zmiany pogodowe i na skrajne temperatury. W przypadku zabrudzenia się torebki najodpowiedniejszym sposobem na przywrócenie jej do poprzedniej formy jest pocieranie powierzchni szmatką nasączoną wodą, a następnie dokładne osuszenie. Należy pamiętać o staranności i dokładności podczas tej czynności, ze względu na wysokie ryzyko trwałego uszkodzenia materiału. Domowym sposobem na odświeżenie takiej torebki jest zastosowanie na jej powierzchnię surowego białka z kurzego jajka ubitego na pianę połączonego z sokiem z cebuli. Produkty pochodzenia naturalnego, które dobrze oddziałują na powierzchnie lakierowane to między innymi świeże, słodkie mleko, oliwa z oliwek i śmietana. Aby sfinalizować proces pielęgnacji, torebkę powinno się wypolerować miękką szmatką. Ten zabieg wygładzi i doda połysku powierzchni.
Skóra węża i krokodyla
Akcesoria wykonane ze skóry gadów są nie stylowe ale również delikatne. Aby utrzymać torebkę w perfekcyjnym stanie należy systematycznie z dokładnością dbać o jej natłuszczanie. Polecanymi preparatami do konserwacji są pasty do butów, w których składzie znajdują się tylko ingredienty najwyższej jakości. Ponad to można stosować tłuszcze codziennego użytku, jak gliceryna lub olejek rycynowy. Konsekwencją zaniedbań pielęgnacyjnych jest popękany i rozciągnięty materiał.
Problematyczny zamsz
Zamsz to wyprawiona skóra zwierzęca, która nie zawiera części licowej. Jego główną cechą jest to, że jest miękki i chłonny. Torebka wykonana z tego materiału jest wrażliwa na uszkodzenia spowodowane przez przemoczenie i nieprawidłowe czyszczenie. Aby zamsz wyglądał na zadbany powinno się go czyścić specjalnie do tego stworzoną gumową szczoteczką, która posiada miękkie wykończenie, dzięki czemu nie powinna ona uszkodzić materiału. Dla wzmocnienia efektu zaleca się używanie sprayu do zamszu. Czyszcząc zabrudzenia wodą nie wolno zapomnieć o zachowaniu ostrożności podczas wykonywania tej czynności, ze względu na łatwość przemoczenia materiału. Jedynym rozwiązaniem na trudne zabrudzenia jest talk.
Skóra kolorowa
Modele torebek wykonanych ze skóry kolorowej nie należy czyścić za pomocą pasty do butów, dlatego że można spowodować nieodwracalne odbarwienie się materiału. Najlepszą metodą na usuwanie z niej plam jest przetarcie powierzchni torebki ciepłą ściereczką, a następnie posypanie jej talkiem. Aby efekt końcowy był zniewalający, talk należy usunąć z powierzchni materiału i wyczyścić go mieszaniną rozgrzanego wosku pszczelego z terpentyną (stosunek1:1). Dzięki tym regularnym zabiegom pielęgnacyjnym torebka pozostanie w idealnym stanie, dzięki czemu będzie mogła służyć przez długie lata.
Biała skóra
Torebki wykonane ze skóry białej są niesamowicie efektywne i szykowne. Dodają wdzięku i fantastycznie dopełniają stylizację. Biały kolor jest niestety niefortunny, ze względu na to, że widać na nim choćby najmniejsze zabrudzenie. Raz ubrudzoną torebkę bardzo ciężko jest doprowadzić do stanu początkowego. Jednym z polecanych sposobów, który pomaga w doczyszczaniu białej skóry jest wywar z otrębów pszennych, który należy zagotować w szklance wody. Oczekując na ostygnięcie wywaru można zająć się odkurzaniem materiału. Do tej czynności poleca się użyć białej gumki do ścierania ołówka, ze względu na jej miękką powierzchnię. Powierzchnia gumki działa jak magnes na brud. Kiedy wywar ostygnie trzeba go odcedzić, a następnie przetrzeć powierzchnię torebki za pomocą szmatki. Aby wzmocnić efekt końcowy warto użyć również bezbarwnej pasty do butów w celu wypolerowania skóry. W czasie kiedy torebka jest nieużytkowana należy ją przechowywać w suchym miejscu. Aby zapobiec osadzeniu się kurzu na powierzchni skóry, torebkę można owinąć folią.
Najlepszy sposób to?
naturalność. Mnóstwo środków codziennego, domowego użytku sprawdzi się idealnie przy czyszczeniu skóry. Przed podjęciem próby samodzielnego czyszczenia powierzchni skórzanych domowymi sposobami, bądź substancjami zakupionymi w sklepie należy przetestować jej działanie na niewielkiej powierzchni materiału. W ten sposób uniknie się zniszczeniu skórzanego przedmiotu. Do większości typów skóry można używać soku z cytryny wymieszanego z winnym kamieniem (inaczej wodorowiec potasu). Jest to naturalny sposób na usuwanie lekkich zabrudzeń i nadanie powierzchni połysku i zdrowego wyglądu.
Fani niekonwencjonalnych rozwiązań mogą spróbować czyszczenia skóry przy użyciu sprzężonej pary wodnej. Ta metoda sprawdza się przy regularnych zabiegach pielęgnacyjnych. Jej efektem jest utrzymanie przedmiotów skórzanych w świeżym stanie, jednak przy dużych zabrudzeniach jest ona nieskuteczna ze względu na brak inwazyjności.
Jak dbać o skórzany portfel?
Niewiele osób o tym myśli na co dzień ale aby skórzany portfel mógł służyć przez wiele lat należy o niego dbać z taką samą starannością, jak o skórzane buty. Pierwszą zasadą, której należy przestrzegać jest regularność i dokładność w czyszczeniu i odnawianiu skóry. Jest to materiał dostojny wdzięczy ale posiada parę ograniczeń. Ostre przedmioty znajdujące się w torebce (klucze, drobne monety) mogą trwale uszkodzić skórę tworząc na jej powierzchni drobne rysy. Jedynym sposobem na częściowe odnowienie powierzchni jest zastosowanie specjalistycznej pasty do odnowy. Kolejną zasadą, której należy przestrzegać, aby portfel nie stracił swojego kształtu jest nie wkładanie do niego za wielu przedmiotów, a w szczególności za wielu monet. Są one stosunkowo ciężkie i posiadają zdecydowane krawędzie, które mogą zniekształcić i rozciągnąć materiał.
Drobne zabrudzenia
W przypadku kiedy portfel wykonany jest z klasycznej, niebarwionej skóry najlepszym sposobem na pozbycie się drobnej plamy jest przetarcie jej wodą z octem. Do tej czynności należy używać szmatki wykonanej z miękkiego materiału. W przypadku cięższych zabrudzeń należy przygotować mieszankę ubitego jajka i terpentyny. Do czyszczenia portfela z jasnej skóry stosuje się białą gumkę do ścierania ołówka.
Skórzane paski
Większość ludzi wybiera paski wykonane ze skóry, ze względu na ich ponadczasowość i wytrzymałość. Aby mógł on godnie służyć użytkownikowi przez długie lata nie wolno zapominać o systematycznych procesach pielęgnacyjnych, od których zależy żywotność produktu. Jak wszystkie przedmioty skórzane, tak i skórzane paski nie przepadają za wilgotnymi miejscami i wysokimi temperaturami, od których jego powierzchnia staje się przesuszona i pęka. Zasadą numer jeden podczas pielęgnacji skórzanego paska jest regularne usuwanie codziennych zabrudzeń za pomocą specjalistycznych preparatów do galanterii skórzanej. Działają one wielopowierzchniowo, usuwając zabrudzenia zewnętrzne i wewnętrzne. Nie wolno również zapominać o impregnacji, dzięki której skóra paska pozostaje miękka i elastyczna. Kolejną zasadą, której należy przestrzegać jest właściwe przechowywanie produktu, najlepiej w osobnym woreczku, który chronić go będzie przed promieniami słonecznymi i zanieczyszczeniami przedostającymi się do szafy. Ostatnią złotą zasadą jest nieprostowanie paska na siłę. Naturalnie dostosowuje się on do kształtu ciała, toteż wszelkie siłowe próby przywrócenia go do pierwotnego kształtu mogą spowodować naruszenie jego powierzchni, tworzenie się nowych rys i pękanie.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2016