Najczęstsze przyczyny zniszczenia portfela i jak ich uniknąć?
2018-06-11
Aby nie musieć pozbywać się ulubionego portfela albo wyrzucać na śmietnik tego dopiero, co otrzymanego w prezencie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Drobne wypadki zdarzają się każdemu, a portfele się zużywają i niestety tego zmienić nie można. Ale można zminimalizować ryzyko jego zniszczenia oraz sprawić, by przez długi czas prezentował się dobrze.
Najczęstsze przyczyny zniszczenia portfela
Nadmierne wypychanie
To jedna z najczęstszych przyczyn zniszczeń portfela. Lądują w nim pieniądze, karty płatnicze, członkowskie, wizytówki, notatki, a nawet drobne przedmioty, aż okazuje się, że nie daje się domknąć. To prosta droga do zniszczenia portfela. Nadmiernie rozciągnięty materiał będzie się odkształcać i łatwiej będzie go uszkodzić.
Noszenie w kieszeni
To grzeszek najczęściej popełniany przez panów, którzy nie lubią nosić toreb. Tymczasem warto się do nich przekonać, gdyż portfel noszony w kieszeni, będzie się łatwiej wycierać, a poza tym to także bardzo łatwy łup dla złodziei o nieestetycznie wypchanych kieszeniach nie wspominając.
Noszenie portfela z ostrymi przedmiotami
Wrzucony do torebki portfel, potem klucze i można ruszać w drogę. Robią tak wszyscy nie zdając sobie nawet sprawy, jak wielką krzywdę wyrządza się w ten sposób portfelowi. W szczególności, jeśli został on wykonany ze skóry — pojawią się na nim zarysowania, a być może nawet uszkodzenia, których trudno będzie się pozbyć.
Towarzystwo trwale brudzących przedmiotów
Noszenie portfela w towarzystwie lakieru do paznokci czy markera permanentnego, to niezbyt dobry pomysł. Buteleczka może okazać się niedomknięta, marker się wylać i plamy, których się nie da pozbyć gotowe.
Brak pielęgnacji lub nieodpowiednia
To jedna z przyczyn, dla których właściciele skórzanych portfeli muszą się z nimi pożegnać. Często zapomina się, że skóra, z której został wykonany portfel, wymaga odpowiedniej konserwacji. Tymczasem jej brak będzie prowadzić do utraty elastyczności skóry, co może skutkować pęknięciami. Także poprzez stosowanie nieodpowiednich środków można zaszkodzić skórzanemu portfelowi.
Jak uniknąć zniszczenia portfela?
Przede wszystkim należy unikać nadmiernego wypychania portfela. Osoby, które noszą w nim wiele rzeczy, powinny wybierać większe rozmiary tak, aby nie musieć niczego upychać na siłę. Najlepiej nosić portfel w torbie, a jeśli jest on skórzany, to wybrać inną przegródkę niż tą, w której znajdują się np. klucze czy pilniczek, a także upewniać się, że wszystkie rzeczy, które mogą trwale pobrudzić portfel, są dokładnie zamknięte. Należy także zadbać o regularną konserwację portfeli wykonanych ze skóry. W tym celu powinno się używać odpowiednich środków, przeznaczonych do pielęgnacji danego typu skóry, gdyż poszczególne jej rodzaje różnią się między sobą właściwościami i to, co będzie dobre dla skóry licowej nie zawsze sprawdzi się w przypadku nubuku czy zamszu. Należy pamiętać, że skórzane portfele nie lubią słońca. Podczas pobytu na plaży lepiej schować go do torby lub plecaka. Natomiast, jeśli portfel zamoknął należy pozostawić go do wyschnięcia w temperaturze pokojowej z dala od grzejnika i innych źródeł ciepła.